Stadia van inhammen: in welk stadium mensen zeggen te zitten, op welke leeftijd, en hoe het verderging
Een terugwijkende haarlijn wordt meestal beschreven met de Norwood-schaal: stadium 1 is geen terugwijking, stadium 2 lichte inhammen bij de slapen, stadium 3 het eerste stadium dat als kaalheid geldt. Deze pagina laat de stadia zien, en daarna wat 1.765 mensen op reddit over hun eigen stadium schreven (r/tressless en r/HairTransplants, nov 2013 tot jul 2026): in welk stadium ze zeiden te zitten, hoe oud ze waren toen ze dat zeiden, en, bij 116 mensen die hun stadium een jaar of langer later opnieuw noemden, hoe het was veranderd.
In het kort: de meeste mensen die hun stadium noemden, plaatsten zichzelf op Norwood 2 tot 3, en de genoemde leeftijd stijgt met het stadium: een middelste leeftijd van 22 bij Norwood 2, 24 bij Norwood 3 en 30 bij Norwood 5,5 tot 7. Van 116 mensen die hun stadium twee keer noemden, met een mediaan van 1,8 jaar ertussen, noemde 41% de tweede keer een later stadium, 39% hetzelfde stadium en 20% een lager stadium. Dit zijn de eigen labels van mensen, niet die van een arts: lees ze als wat mensen meemaakten, niet als een voorspelling voor jou.
De stadia van inhammen
- Norwood 1
Geen duidelijke terugwijking: de haarlijn zit op of vlak bij de plek van de jeugdige haarlijn. Dit is het referentiepunt, geen stadium van haarverlies.
- Norwood 2
Lichte inhammen bij de slapen, vaak de “volwassen haarlijn” (mature hairline). De hoeken schuiven symmetrisch naar achteren, maar de voorkant blijft intact.
- Norwood 3
Het eerste stadium dat als kaalheid geldt: diepe, meestal symmetrische inhammen die een M-vorm maken. Bij “3 vertex” komt daar een dunner wordende kruin bij, achter een voorkant die verder op stadium 2/3 zit.
- Norwood 4
De inhammen aan de voorkant worden dieper en de kruin wordt duidelijk dunner, maar een stevige strook haar scheidt de twee gebieden nog.
- Norwood 5
De strook tussen voorkant en kruin wordt smaller en begint te verdwijnen; de twee dunner wordende gebieden gaan eruitzien als één geheel.
Stadium 6 en 7 volgen als voorkant en kruin samengroeien; zie de volledige Norwood-schaal. Mensen gebruiken ook halve stadia (“NW2.5”) voor een haarlijn die tussen twee plaatjes in zit. Weet je niet zeker of je haarlijn wel terugwijkt? Volwassen haarlijn of inhammen laat zien wat mensen die het vroegen te horen kregen, en de zelftest zet op een rij waar je op let. Een V-vorm in het midden? Zie weduwenpiek (widow’s peak): een teken van kaalheid?
In welk stadium mensen zeggen te zitten
1.765 mensen noemden hun eigen huidige stadium in 2.489 posts en reacties. Iedereen telt één keer mee, bij het stadium dat hij of zij het laatst noemde:
Dit laat zien wie er post en een stadium noemt, niet hoe vaak elk stadium onder mannen voorkomt.
Hoe oud mensen waren in elk stadium
802 van hen noemden in dezelfde post of reactie ook hun leeftijd. De middelste leeftijd per stadium, en het leeftijdsbereik van de middelste helft van de mensen:
| Genoemd stadium | Mensen | Middelste leeftijd | Middelste helft | Onder 25 |
|---|---|---|---|---|
| Norwood 1–1,5 | 121 | 21 | 19–23 | 80% |
| Norwood 2 | 217 | 22 | 19–25 | 73% |
| Norwood 2,5 | 152 | 23 | 20–26 | 65% |
| Norwood 3 | 167 | 24 | 21–28 | 56% |
| Norwood 3 vertex | 25 | 27 | 22–31 | 44% |
| Norwood 3,5–4 | 69 | 25 | 22–31 | 48% |
| Norwood 4,5–5 | 44 | 26 | 23–30 | 34% |
| Norwood 5,5–7 | 45 | 30 | 27–39 | 22% |
De leeftijd is die op het moment van schrijven, niet toen de inhammen begonnen, en dit zijn de mensen die op haarverliesforums posten, niet iedereen in elk stadium. Wat de tabel wel laat zien: mensen van eind tiener tot begin twintig die zichzelf Norwood 3 of verder noemen, zijn hier niet zeldzaam (56% van wie op Norwood 3 zat, was jonger dan 25).
Hoe het stadium veranderde: 116 mensen die het later opnieuw noemden
126 mensen noemden hun eigen stadium minstens twee keer, met een jaar of meer ertussen. We lieten 10 mensen weg die een haartransplantatie noemden (na een operatie beschrijft een stadium geen natuurlijk haarverlies meer). Bij de andere 116 lagen het eerste en het laatste stadium dat ze noemden een mediaan van 1,8 jaar uit elkaar (middelste helft: 1,3 jaar tot 2,6 jaar). De tweede keer zeiden ze:
- een heel stadium of meer verder: 16% (19)
- een half stadium verder: 25% (29)
- hetzelfde stadium: 39% (45)
- een lager stadium: 20% (23)
| Tijd ertussen | Mensen | een heel stadium of meer verder | een half stadium verder | hetzelfde stadium | een lager stadium |
|---|---|---|---|---|---|
| 1–2 jaar | 70 | 13% | 23% | 46% | 19% |
| 2–4 jaar | 35 | 20% | 26% | 26% | 29% |
| 4+ jaar | 11 | 27% | 36% | 36% | 0% |
Naar het stadium dat ze eerst noemden:
| Eerst genoemd | Mensen | een heel stadium of meer verder | een half stadium verder | hetzelfde stadium | een lager stadium |
|---|---|---|---|---|---|
| Norwood 1–1,5 | 15 | 13% | 47% | 27% | 13% |
| Norwood 2 | 24 | 21% | 38% | 38% | 4% |
| Norwood 2,5 | 25 | 4% | 32% | 40% | 24% |
| Norwood 3 | 27 | 19% | 19% | 48% | 15% |
| Norwood 3,5–4 | 11 | 18% | 0% | 18% | 64% |
| Norwood 4,5–5 | 8 | 25% | 0% | 38% | 38% |
| Norwood 5,5–7 | 5 | 20% | 0% | 80% | 0% |
De meesten van hen (92 van de 116) noemden finasteride of dutasteride in minstens één van deze posts of reacties; 24 noemden geen van beide. Van wie het wel noemde, zei 39% de tweede keer een later stadium; van wie het niet noemde: 50%. Die tweede groep is te klein, en te sterk zelfgeselecteerd, om te zeggen wat het medicijn deed; dit is geen klinische studie.
Waarom “een lager stadium” (23 mensen): sommigen beschrijven nieuwe haargroei door medicijnen, anderen beoordeelden hun haarlijn de tweede keer gewoon anders.
Een paar van hen, in hun eigen woorden
NW3 vertex → NW4, 2,8 jaar later
jan 2023: “im a nw 3v... Never had a low hairline”
okt 2025: “Im a NW 4 with diffuse thinning.”
NW5 → NW6, 3,6 jaar later (noemde finasteride of dutasteride)
aug 2021: “yet here I am nw5 in my mid-30’s going on nw6.”
apr 2025: “Currently NW 6 and have about given up and just shave but I hate it.”
NW3 → NW4, 1,2 jaar later
jul 2023: “Have been in contact with De Freitas' team. I am a NW3 as well.”
aug 2024, 23 jaar: “23 at NW4 wanting a HT with no meds.”
NW3 → NW5, 2 jaar later (noemde finasteride of dutasteride)
aug 2022: “Im norwood 3. I would need min and fin”
aug 2024, 31 jaar: “If im Norwood 5 at 31 would it be a waste of money getting a HT?”
NW1,5 → NW2, 1,2 jaar later (noemde finasteride of dutasteride)
jan 2025: “It used to be fuller than this. I am a NW1.5”
apr 2026: “im a nw2 starting the battle early.”
NW3 → NW3,5, 2 jaar later (noemde finasteride of dutasteride)
apr 2024, 28 jaar: “I’m at a Norwood 3 at 28, and I feel bad.”
apr 2026: “Currently a Norwood 3-4. Started taking fin/min just over two years at 27.”
NW3 → NW3, 2,4 jaar later (noemde finasteride of dutasteride)
nov 2023, 23 jaar: “I am a 23-year-old male, and I find myself at a Norwood 3 stage of hair loss.”
mrt 2026, 25 jaar: “currently around a Norwood 3 pattern”
NW3 → NW3, 2,5 jaar later (noemde finasteride of dutasteride)
jul 2023, 19 jaar: “Started at 14 currently nw3 at 19.”
jan 2026: “I am nw 3 and was by 18 and it did nothing for me.”
NW4 → NW3, 2,8 jaar later (noemde finasteride of dutasteride)
jul 2023, 23 jaar: “now im 23 at Norwood 4”
mei 2026: “Now I'm in my late 20s at nw3 thanks to finasteride and minoxidil.”
NW4 → NW3,5, 3,4 jaar later (noemde finasteride of dutasteride)
dec 2022: “I'm a NW4, with a bald spot the size of a tennis ball.”
mei 2026, 60 jaar: “When I started I was close to NW 5. Now I'm about NW3.5.”
De citaten staan in het Engels, letterlijk zoals ze op reddit zijn geschreven.
Per stadium, in hun eigen woorden
De meest recente uitspraken per stadium, één per persoon:
Norwood 1–1,5
- “also i am a NW 1/2 so i thought i wouldn’t shed this much” (20 jaar, jun 2026, post)
- “i am a nw 1.5 but i am still seeing a lot of miniaturized hairs fall out” (apr 2026, reactie)
- “im like a norwood 1.5 to 2 but I have diffuse thinning in temples” (feb 2026, post)
Norwood 2
- “I'm a Norwood 2 with mildly decreased vertex density at 30.” (30 jaar, jul 2026, post)
- “I just started finasteride 1mg 3 weeks ago at a Norwood 2-2.5 with thick hair.” (28 jaar, jul 2026, post)
- “I'm around norwood 2...Been on topical min” (jul 2026, post)
Norwood 2,5
- “Currently Norwood 2 to 2.5 mostly right temple recession.” (mei 2026, post)
- “I'm 23, I think i'm a norwood 2.5 and I plan to do a HT in two years” (23 jaar, mei 2026, post)
- “from 17-18 my hair loss worsened and I’m now at a NW2.5.” (apr 2026, post)
Norwood 3
- “Currently at NW3 (no shiny bald spots yet, just thinning hair on top of my head near crown).” (jul 2026, post)
- “I am about a Norwood 3 with a strong family history of MPB.” (jun 2026, post)
- “currently standing at a NW3 with an almost untouched vertex.” (22 jaar, jun 2026, post)
Norwood 3 vertex
- “I'm NW3 vertex with some diffuse thinning.” (apr 2026, reactie)
- “I am a NW3V and been using fin and min for over about 18 months now” (okt 2025, post)
- “I'm currently at Norwood 3 Vertex and started using minoxidil about four months ago.” (jun 2025, post)
Norwood 3,5–4
- “now that I'm like NW3.5 and started shaving myself” (jun 2026, post)
- “I am Norwood 3/3.5 with diffused thinning and my crown is borderline cooked.” (jun 2026, post)
- “I'd say I'm a NW4 with diffuse thinning.” (jun 2026, post)
Norwood 4,5–5
- “I am currently around Norwood 5A, possibly progressing toward Norwood 6.” (28 jaar, jun 2026, post)
- “I am a NW 5, and this clinic seems to have good experience with high-NW cases.” (jun 2026, post)
- “after about 10 months I’m now a Norwood 5” (feb 2026, post)
Norwood 5,5–7
- “I am a norwood 6/7 and wear hair systems.” (jul 2026, post)
- “I am not sure if I am Norwood 5 or Norwood 6, but I think my case is advanced” (jun 2026, post)
- “I am currently NW 6 and aiming to get a hair transplant” (mei 2026, post)
Als je haarlijn verschuift
Foto’s met een paar maanden ertussen, bij hetzelfde licht, zeggen meer dan één blik in de spiegel. Verschuift je haarlijn, dan kan een dermatoloog het stadium bevestigen en de medicijnen met je doornemen. Wordt een transplantatie ooit de vraag, dan laat grafts per Norwood-stadium zien wat patiënten in elk stadium meldden, en zet het onafhankelijke overzicht van chirurgen de kwalificaties, gepubliceerde prijzen en patiëntverslagen van chirurgen op een rij, met bronnen. Voor een kapsel in de tussentijd: zie kapsels bij inhammen: wat mensen kozen, en hoe dat uitpakte.
Hoe we telden
We doorzochten ons archief van r/tressless en r/HairTransplants op mensen die een stadium noemden (“I'm a NW2”, “currently Norwood 3”): 2.175 posts, plus de reacties van mensen die dat met een jaar of meer ertussen deden. We lazen ze allemaal en hielden alleen het eigen, huidige, natuurlijke stadium van de schrijver over: geen eerder stadium, niet dat van iemand anders, geen vraag, geen grap, niet na een transplantatie. Bereiken zijn omgezet naar halve stadia (“NW2-3” als 2,5). Iedereen telt één keer mee per cijfer, opnieuw geposte tekst telt één keer, en elk citaat is letterlijk overgenomen uit de post of reactie waarnaar het linkt. Gebruikersnamen worden niet getoond. Posts over zelfmoord of zelfbeschadiging tellen mee, maar worden nooit geciteerd of gelinkt. Gemaakt in okt 2026.
SaveMyHairline is een onafhankelijk overzicht van haartransplantatie-artsen: gepubliceerde prijzen, gecontroleerde kwalificaties en echte patiëntverslagen, met bronnen. Geen kliniek kan betalen om erin te staan.